Beyin Fırtınası Étkinliklerimiz Sürüyor

Kategori : Étkinlik - Etiketler : - Tarih : 05 Ağustos 2018

Dérneğimiz her cumartesi günü toplanıyor, dérnek içi eğitimi bitirdikten soñra Beyin Fırtınası Étkinliği ile gün kararıncaya değin sözcükleri tartışıyor. Bir sözcüğü gündeme alıyor, soñra beyin fırtınası étkinliği ile usumuza gelen değme sözcüğü dile getiriyor, aramızda tartışıyoruz.Bu yédigünkü toplantımızda bilgisayar terimi olarak kullanılan “program” için “bétilim” sözcüğü üzerinde uzlaştık. “Software” karşılığı olan “yazılım”dan esinlenilmiştir.

Code: yiv
Coding: yivlemek
Program: betilim
Software: yazılım
Application: uygulama
Script: betik
Command: komut

Yorumlar (1)
 • Avatar
  28 Ağustos 2018 tarihinde Oğuzhan Gürbüz tarafından

  Çok güzel bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Uzun süredir bende bunlara kafa yoruyordum. Özellikle “betilim” sözcüğü inanılmaz hoşuma gitti :).

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :

  AMACIMIZ!

   

  Türk Dili Derneği olarak amacımız 28 Şubat 2015’te Yıldız Teknik Üniversitesinde duyurulan bildiride “târihî veya çağdaş Türk dil ve ağızlarını korumak, yaşatmak, dilbilimsel ölçütler ışığında araştırmak ve araştırma ortamına katkıda bulunmak” olarak açıklanmış, görevi ise tüzüğünde “bu amaçlar doğrultusunda hem üyelerine hem de Türk Ulusu kamuoyuna gerekli koşul ve olanakları sağlamak” olarak bélirtilmiştir.

   

  Göktürk Davasıyla İlgili Basın Açıklaması